هیرمانا
چهارشنبه , سپتامبر 23 2020
خانه / خرما پیارم / صادرات خرمای پیارم هرمزگان به روسیه

صادرات خرمای پیارم هرمزگان به روسیه

صادرات خرما پیارم هرمزگان به کشور های زیادی از جمله روسیه انجام می شود. آیا از تعرفه های صادرات باخبر هستید؟ آیا می دانید به جز هرمزگان، خرمای پیارم در چه مناطق دیگری کشت می شود؟ آیا وضعیت خرمای پیارم در بازار داخلی کشور خوب است یا نه؟ قبل از دریافت پاسخ این سوالات، بد نیست اول با خرمای پیارم و ویژگی های آن آشنا شوید.
از جمله معروف ترین و پرفروش ترین خرما های ایران می توان به خرمای پیارم اشاره کرد. این خرما از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است که همه آن ها در کنار هم، تمایز این خرما نسبت به دیگر گونه های خرمای موجود در بازار را سبب شده است.
خرمای پیارم، خرمایی با ظاهر کشیده و باریک است که پوست بسیار نازکی دارد. رنگ قهوه ای و چسبیده بودن پوست به گوشت خرما آن را تا حدی برای مصرف کننده جذاب نموده است. بد نیست بدانید که خرما پیارم دارای قند فراوانی بوده و ارزش غذایی آن به نسبت زیاد می باشد. از دیگر ویژگی های آن می توان به جدا بودن هسته از گوشت خرما اشاره نمود.

صادرات خرما پیارم

مناطق کشت خرما پیارم کدام اند؟

منطقه کشت، داشت و برداشت این خرما در قسمت جنوبی کشور و در استان هرمزگان است. البته توجه داشته باشید که تمامی استان هرمزگان محل کشت نخل های این خرما نیست و تنها در مناطقی که دارای شرایط آب و هوایی مساعد بوده و خاک مناسبی دارد، این خرما به صورت ارگانیک و بدون دخالت هیچ ماده غیر طبیعی کشت، داشت و برداشت می شود.
شهرستان حاجی آباد در استان هرمزگان، قطب اصلی تولید خرمای پیارم می باشد. اما توجه داشته باشید که دهستان هایی در اطراف شهرستان حاجی آباد وجود دارند که شرایط کشت خرمای پیارم در آن ها به نسبت بهتر از دیگر مناطق است.
در زیر به برخی از این دهستان ها که مناطق کشت خرمای پیارم در استان هرمزگان و در شهرستان حاجی آباد به حساب می آیند، اشاره شده است:

 • سرچاهان
 • دهستان بالا و پایین
 • درآگاه
 • گهکم
 • گنج
 • برآفتاب
 • شهدادی
 • ترزج
 • معدنوئیه
 • دشت سید جوذر
 • جائین و …

کیفیت خرمای کشت شده در هر یک از این مناطق با دیگری متفاوت است. چون:

 1. شرایط آب و هوایی هر یک متفاوت می باشد.
 2. میزان حاصلخیزی خاک هر یک از مناطق مختلف است.
 3. زمان کشت و برداشت خرما پیارم در هر کدام از مناطق گوناگون است.

نخل های پیارم بسته به منطقه ای که در آن قرار دارند، در بازه زمانی اوایل اسفند تا اواسط اردیبهشت به ثمر می نشینند. در اوایل مرداد ماه، چغاله خرما رنگ سبز خود را به زرد داده و در بازه زمانی اواخر مرداد تا اوایل شهریور، این خرما به مرحله رطب می رسد. اواخر شهریور ماه، رطب پیارم بخش زیادی از رطوبت خود را از دست داده و به خرمای پیارم خشک تبدیل می شود که از نظر طعم هیچ رقیبی در بازار ندارد.

صادرات خرما پیارم

وضعیت خرما پیارم در بازار کشور چگونه است؟

به جرات می توان خرمای پیارم را مرغوب ترین خرمای ایران و جهان معرفی کرد. زیرا هم ظاهر بسیار شکیل و زیبایی دارد و هم طعم آن فوق العاده است.
به خاطر همین است که مدتی است خرمای پیارم ایران توجه بازار جهانی را به خود جلب نموده و پرفروش ترین خرمای صادراتی ایران محسوب می شود.
با توجه به مسائل بیان شده، وضعیت خرما پیارم در بازار کشور را می توان بهترین وضعیت معرفی نمود. زیرا این خرما هم فروش خوبی در بازار داخلی ایران دارد و هم تناژ بالایی از آن در سال به بازار کشور های خارجی راه پیدا می کند.
مختصراً می توان گفت که با وجود 55 گونه خرما در هرمزگان، تنها 20 نوع آن تجاری هستند که خرما پیارم هم در زمره همان 20 نوع خرمای تجاری هرمزگان قرار گرفته است.

خرمای پیارم بعد از برداشت در شهریور هر سال، در سردخانه های تهران و هرمزگان نگهداری می شود تا با توجه به تعرفه ها، مقدار صادرات آن به کشور های دور و نزدیک مشخص شده و مابقی در اختیار مصرف کنندگان داخلی قرار گیرد.

ویژگی های خرما پیارم صادراتی هرمزگان

خرما پیارم صادراتی هرمزگان که بخش محدودی از آن در بازار داخلی ایران با قیمت بالایی قابل خریداری است، از ویژگی ها و خصوصیات منحصر به فردی برخوردار می باشد.
خرما پیارم صادراتی بعد از برداشت، به بخش بازرسی رفته تا دانه های درشت و سالم آن از دانه های خراب، له و به هم چسبیده جدا شود. این خرما ها کاملاً شسته شده و نهایتاً با بهداشت کامل و با توجه به استاندارد های جهانی آماده سازی می شود. بسته بندی خرما های صادراتی نسبت به خرما های مخصوص مصرف داخلی بسیار شکیل تر و زیباتر می باشد.
جدای از این ویژگی های خرما پیارم صادراتی هرمزگان، در کل اگر قصد خرید خرمای خوب و باکیفیتی را داشته باشید، باید به مواردی توجه داشته باشید. مانند:
له نبودن و به هم چسبیده نبودن خرما در بسته بندی که نشان دهنده عدم فشار بر روی آن می باشد.
تمیز بودن و عدم وجود آشغال های ریز در بسته بندی خرما پیارم که نشان از شستشو و بهداشتی بودن آن است.
طعم و عطر دلنشین خرما پیارم که عکس آن نشان دهنده کهنه بودن خرما و خراب شدگی آن می باشد.

صادرات خرما پیارم

شرایط ویژه صادرات خرما پیارم

در بخش های گذشته راجع به صادرات خرما پیارم صحبت شد. بله درست است، این خرما یکی از بهترین و مرغوب ترین خرما های صادراتی ایران بوده که این روز ها به خرمای تجاری هم تبدیل شده است.
صادرات خرما پیارم تازه هرمزگان به کشور های مختلف از قبیل روسیه، ترکیه، ارمنستان، کانادا، عراق، افغانستان و …، با توجه به تعرفه های از پیش تعیین شده صورت می پذیرد.
شاید با خود بگویید که تعرفه صادرات خرما چیست؟
در پاسخ باید گفت شرایط ویژه ای که کشور هر ساله برای صادرات خرما های پیارم، ربی، کبکاب، مضافتی و … مشخص می کند را تعرفه می گویند.
این شرایط ویژه و تعرفه ها با توجه به چندین و چند عامل مشخص می شود:

 1. سرانه تولید سالانه خرما در کشور
 2. میزان تقاضا برای خرید خرما پیارم در داخل ایران
 3. هزینه صادرات خرما و هزینه های مرتبط با گمرک
 4. تعداد متقاضی خرما پیارم در خارج از کشور و غیره.

کشور با در نظر گرفتن این پارامتر ها، هر ساله تعرفه ای را برای صادرات انواع خرما از قبیل پیارم مشخص می کند. صادر کنندگان و شرکت هایی که در زمینه بسته بندی و تجارت خرما پیارم فعالیت می کنند، باید سالانه با در نظر گرفتن این تعرفه ها امور مرتبط به صادرات خرما را پیش ببرند. اگر بدون توجه به شرایط ویژه صادرات و تعرفه ها این کار را انجام دهند، متخلف محسوب خواهند شد.

برای آگاهی از جدید ترین شرایط ویژه صادرات در سال جاری، می توانید از مشاورین ما درخواست راهنمایی کنید
.

جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
نرجس فیروزی
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09171347651
کانال تلگرام: Hirmana_co@
اینستاگرام: Hirmana_co
پست الکترونیکی: Hirmana.co@gmail.com

مطلب پیشنهادی

فروش اینترنتی خرما پیارم

فروشنده بهترین خرما پیارم تازه حاجی آباد

خرما پیارم حاجی آباد از بهترین و مرغوب ترین خرماهای برداشت شده داخل است که …