هیرمانا
پنج‌شنبه , مارس 18 2021
خانه / خرما ربی / صادرات خرمای خشک ربی بسته بندی به اروپا

صادرات خرمای خشک ربی بسته بندی به اروپا

صادرات خرمای خشک ربی بسته بندی به کشورهای اروپایی زیادی انجام می شود. ایران توانسته در حوزه تجارت خرما به موفقیت های بسیار چشم گیری دست پیدا کند.
همه ما با میوه خرما آشنا بوده و کم و بیش راجع به خواص آن اطلاعاتی در اختیار داریم. اما اکثر شما نمی دانید که تنوع گونه های خرما در ایران چقدر زیاد است و هر یک از این گونه ها چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند. برای همین، توصیه می شود قبل از اینکه خرید خرما را انجام دهید، ابتدا با گونه ها، قیمت فروش در بازار، خواص مصرفی و مواردی از این قبیل آشنا شوید.
خرما ربی از آن دست خرماهای پرفروش ایرانی است که هم به صورت رطب در بازار قابل خریداری می باشد و هم به صورت خرما خشک. در بخش های بعدی، اختصاصی به معرفی این خرما می پردازیم.

خرمای ربی را بهتر بشناسید

اگر بخواهیم به یکی از معروف ترین خرماهای ایرانی اشاره کنیم، بی شک از خرمای ربی نام خواهیم برد. این خرما در استان سیستان بلوچستان کشت شده و برخی از شهرستان های این استان، قطب اصلی تولید آن در ایران به حساب می آیند. این شهرستان ها عبارتند از:

  • چابهار
  • سراوان
  • ایرانشهر
  • زابل
  • خاش

صادرات خرمای خشک ربی

کیفیت خرمای ربی تولیدی در هر یک از این شهرستان ها هم با دیگری متفاوت می باشد. شاید بپرسید چرا؟
در پاسخ باید گفت که شرایط آب و هوایی مختلف مناطق گوناگون، میزان بارندگی، موقعیت جغرافیایی و عواملی از این قبیل، بستر کشت، داشت و برداشت را برای خرمای ربی متفاوت می سازد و این مستقیماً بر روی سطح کیفیت خرما اثر خواهد داشت.

این خرما از رطوبت بسیار کمی برخوردار بوده و برای همین است که در بازار تجارت و صادرات خرما، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. چون برای صادرات خرماهای خشک، هزینه زیادی در نظر گرفته نمی شود و خرما بدون کانتینرهای یخچالی از ایران به مقصد مورد نظر انتقال پیدا می کند.

خرمای ربی ایرانی است یا پاکستانی؟

ممکن است در بازار فروش جهانی با خرمای ربی برخورد کرده باشید که با عنوان خرما ربی پاکستانی شناخته می شوند. این در حالی است که پاکستان محصولی با عنوان خرما ربی را وارد بازار جهانی نکرده و این خرما، همان خرمای خشک ربی ایرانی می باشد. دلیل این مسئله، عدم وجود تجهیزات کافی در سیستان و بلوچستان به منظور بسته بندی و آماده سازی خرما ربی بوده که برای عرضه به بازار جهانی، در اختیار شرکت های بسته بندی پاکستان قرار گرفته تا بعد از آماده سازی روانه بازار فروش گردد.
خوشبختانه این روزها بخش کمتری از برداشتی خرما ربی سیستان و بلوچستان به پاکستان صادر می شود و در شرکت های بسته بندی واقع در کرمان، آماده سازی می شود.

صادرات خرمای خشک ربی

نرخ فروش خرما ربی در بازار

در بازار فروش خرما ربی، بسته به کیفیتی که خرما دارد، نرخ فروش تعیین می گردد. پس می توان متوجه شد که بیشترین میزان تاثیر بر قیمت گذاری خرما ربی در بازار را سطح کیفیت و میزان مرغوبیت آن دارد.
اما دیگر عوامل و پارامترهایی هم می توان معرفی کرد که نمی توان منکر تاثیرگذاری شان بر تعیین نرخ فروش خرما ربی در بازار شد. این پارامترها و عوامل عبارتند از:

  1. میزان تولید سالانه: شرایط محیطی، آب و هوا، میزان بارندگی و … بر میزان تولید سالانه خرما خشک ربی تاثیر می گذارد. هر سالی که میزان تولید از میانگین کمتر باشد، قیمت خرما در بازار فروش افزایش خواهد داشت.
  2. میزان تقاضای بازار: تقاضا برای برخی از گونه های خرما به صورت فصلی افزایش پیدا می کند. هر زمان که تعداد متقاضی برای خرما ربی افزایش یابد، بی شک قیمت آن در بازار فروش زیاد خواهد شد.
    تعرفه های صادرات: از آنجایی که ایران فعالیت گسترده ای در زمینه صادرات و تجارت خرما دارد، تعرفه هایی برای تولید کنندگانش در نظر گرفته است. این تعرفه ها اگر همراه با تغییر باشد، قیمت فروش خرما در بازار را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
  3. نوع بسته بندی: خرما برای عرضه در بازار، به دو شیوه فله ای و بسته بندی آماده سازی می شود. خرمای فله در بازار ارزان تر قیمت گذاری شده و خرمای بسته بندی گران تر. پس نوع بسته بندی هم تاثیر مستقیمی بر روی نرخ فروش خرما در بازار داشته و دارد.

از روی موارد ذکر شده می توان فهمید که عوامل موثر بر تغییر نرخ فروش خرما در بازار، هم شامل عوامل مربوط به خط تولید می شود و هم عوامل مرتبط با شرایط اقتصادی بازار را شامل می گردد.

صادرات خرمای خشک ربی به چه کشورهایی انجام می شود؟

در بخش های گذشته، چندین بار پیرامون تجارت و صادرات خرمای خشک ربی صحبت کردیم. بد نیست بدانید این خرما آنطور که باید و شاید در بازار داخلی ایران مصرف نداشته و چیزی نزدیک به تمامی برداشت سالانه آن در بازار جهانی توزیع می گردد.
زیرا این خرما یک خرمای بازار پسند است و از طعم بسیار خوبی برخوردار می باشد. البته نمی توان منکر این شد که خواص و فواید این خرما نسبت به دیگر گونه های خرما بیشتر است.
صادرات خرماهای ایرانی به کشورهای دور و نزدیک مختلفی انجام می شود. اما در مورد صادرات خرمای خشک ربی باید گفت که کشورهای اروپایی بیش از هر کجای دیگر این بازار جهانی، متقاضی خرید انواع خرمای ربی هستند.

صادرات خرمای خشک ربی

چگونگی خرید خرمای ربی

در بازار داخلی کشور اگر قصد خرید خرمای ربی را دارید، بایستی از میان خرماهای صادراتی موجود در بازار خرید کنید. اما آیا راهکاری برای خرید خرما ربی در نظر دارید؟
باید گفت راهکارهای خرید خرمای ربی صادراتی بسیار زیاد است. اما اینکه شما چه راهی را برای خرید گزینش نمایید، بر می گردد به میزان هزینه و زمانی که برای پروسه خرید در نظر گرفته اید.
اصولاً خریداران در پی کاهش هزینه ها و زمان خرید هستند که به آن ها خرید اینترنتی خرمای ربی از سایت های فروشنده معتبر و مطمئن را پیشنهاد می کنیم.

پیدا کردن این سایت های فروشنده کار سختی نیست و دسترسی داشتن به اینترنت کار شما را راه می اندازد. تنها کافی است از موتور جستجوی گوگل برای یافتن فروشگاه اینترنتی و یا سایت فروشنده کمک بگیرید.
جهت خرید و فروش این محصول میتوانید با ما در ارتباط باشید:
سجاد روزبه
راه های ارتباطی:
شماره موبایل: 09131465466
کانال تلگرام: Hirmana_co@
اینستاگرام: Hirmana_co
پست الکترونیکی: Hirmana.co@gmail.com

مطلب پیشنهادی

قیمت خرما ربی صادراتی

مناسب ترین قیمت خرما ربی ایرانشهر در بازار ایران

مناسب ترین قیمت خرما ربی ایرانشهر در بازار ایران را می توانید همین حالا بدون …